medininkai2

 Parodos Alantos dvare

2011 m. vasario 11 d. Alantos dvare (Molėtų r.) įvyko Lietuvos dailininkų sąjungos, šv. Kazimiero ordino ir LBKS narės Emilijos Gaspariūnaitės-Taločkienės (h. Ostoja) tapybos „Laiko atodanga tapyboje" ir LBKS Vilniaus krašto vado Kazio Mackevičiaus bei fotografo Rimo Vilavičiaus fotografijų „'Tarpukario bajorai " parodų, skirtų Lietuvos valstybės atkūrimo dienos - Vasario 16-sios ir Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos - Kovo ll-sios datoms paminėti, atidarymas.

Atidaryme dalyvavo grupė Vilniaus krašto narių. Apsilankymo Alantoje proga aplankėme Alantos miestelį, kuris įsikūręs 15 km į šiaurės vakarus nuo Molėtų, Virintos upės dešiniajame krante, prie Alantos žiočių. Alanta minima nuo XIII amžiaus, priklausiusi kunigaikščiams Astikams, Radviloms, vėliau iki pirmo pasaulinio karo dvarininkams Pac-Pamarneckams, šiandien yra seniūnijos centras su savita praeitį menančia architektūra. Atvykusius svečius Alanta pasitiko žiemiškai gražiu oru.

Alantos vidurinės mokyklos direktorė Dalia Skebienė supažindino su mokyklos istorija, kuri siekia XVIII a., kada pradėjo veikti kaip parapijinė mokykla, o šiandien gali didžiuotis gimnazijos vardu. Mokykloje apžiūrėjome šios mokyklos mokytojo – dailininko ir muzikanto šviesios atminties M. Šeduikio parodą, mokyklos muziejų, o atsidėkodami padovanojome mokyklai A. Každailio ofortų albumą.

Išvykos metu taip pat buvo aplankyta Alantos šv. Jokūbo bažnyčia, pastatyta 1909 – 1912 metais. Birutė Šiukščiuvienė supažindino su bažnyčios muziejumi, o bažnyčios klebonas Sigitas Sudentas mums padovanojo parapijos išleistą kalendorių.

alanta1

alanta2

alanta3

alanta4

Prie Alantos dvaro Vytauto Didžiojo biusto kopija Bendras salė vaizdas Emilija Taločkienė skaito eiles

Apžiūrėjus Alantos miestelį po pietų dalyvavome parodų atidaryme Alantos dvare, Naujasodžio kaime. Dvaras šiuo metu priklauso Alantos technologijų ir verslo mokyklai. O dvaro istorija glaudžiai susijusi su Alantos istorija. Dvarą pastatė Aleksandas Pac-Pamarneckas. Dvare taip pat įsikūrusi biblioteka, kraštotyros muziejus, paveikslų galerija.

Susirinkusius į parodų atidarymą pasveikino mokyklos direktorius Vladas Pusvaškis. Jis pasidžiaugė prasidėjusia mokyklos draugyste su bajorų sąjunga. Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos vadas Jonas Ragauskas pristatė dvare taip pat eksponuojamą prof. K. Bogdano sukurtą Vytauto Didžiojo biusto kopiją, kurio originalą LBKS padovanojo Griunvaldo muziejui Lenkijoje Žalgirio mūšio 600 metų jubiliejaus proga. Buvo pristatytos eksponuojamos bajorų vėliavos. Už pagarbą Lietuvos istorijai, bajoriškų tradicijų atmintį ir puoselėjimą - LBKS proginiu medaliu Žalgirio mūšiui – 600 m. gerb. J. Ragauskas apdovanojo šio renginio organizatorius.

Atidarymo metu girdėjome E. Gaspariūnaitės-Taločkienės eiles, jai pritarė dainų ir muzikos kūrėjas Ričardas Kairaitis (Strazdas). Po pakylaus, iškilmingo ir romaniško atidarymo dalyviai neskubėjo namo, pasklido po sales apžiūrėti parodų, bendravo, dalijosi įspūdžiais ir džiaugėsi naujais susitikimais prie vyno taurės.

Manau, kad išdidi Alanta ir mieli jos žmonės Vilniaus krašto nariams suteikė geras emocijas ir paliks gražius prisiminimus, kviesdama dar ne kartą sugrįžti į Alantos žemę...

Virginija Žoštautienė, h. Rola
LBKS Vilniaus kraštas

Nuotraukos Jurgio Pleskačiausko

</

legitimaciju taryba renginiai keliones
Legitimacijų taryba Renginiai Kelionių video

REKVIZITAI: Įmonės kodas 303087198 / AB SEB Vilniaus bankas / Sąskaitos Nr. LT537044060007926372 / Buveinė Antakalnio 76-42