medininkai2

2011 metų gegužės 7 dieną LBKS Vilniaus krašto nariai išsiruošė į ekskursiją po žydinčią Lietuvą. Nors oras nebuvo ypatingai palankus, tačiau gera nuotaika nuteikė optimistiškai. Šį sykį ekskursijos tikslas buvo susipažinti žemės ūkio mokslo institucijomis ir jų atliekamais moksliniais darbais. Du institutai yra įsikūrę dvaro sodybose. Istoriškai Lietuvoje dvaras suvokiamas dviem aspektais: dvaras - kaip statinys ir dvaras - kaip kultūros, mokslo židinys. Dvarininkai puoselėjo dvaro sodybas, diegė naujas technologijas ūkiuose, kvietė užsienio ekspertus. Todėl natūralu, kad prie dvarų kūrėsi pirmosios mokyklos, mokslo židiniai. Prasminga, kad ir šiandien mokslo institutai įsikūrę dvaruose.

1 2 3 4

Pirmiausia aplankėme Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institutą (Kauno raj., Babtuose). Pabuvojome Babtų miesto centre įsikūrusiame institute, apžiūrėjome sunkiai, bet jau bepradedančius žydėti sodus, moderniai įkurtą laboratoriją. Visus džiugino labai malonus, profesionalus instituto darbuotojų pristatymas naujai kuriamų produktų, mokslo pasiekimų, bei praktinių patarimų sodininkams.
Pabuvoję Babtuose patraukėme į Dotnuvos dvare (Akademijos miestelyje) įsikūrusį Lietuvos žemdirbystės institutą.

Dvaro rūmai statyti XIX a. antrojoje pusėje. Akademijos dvarvietė skaudžiai nukentėjo baigiantis Antrajam pasauliniam karui. 1944 m. liepos mėnesį traukdamiesi vokiečių armijos kariai išsigabeno didžiąją dalį akademijos turto. Nuo 1945 m. buvusiame akademijos pastate veikia Lietuvos žemdirbystės institutas. Akademijoje yra paminklų čia dirbusiems žymiems žmonėms - prof. Dionizui Rudzinskui (skulpt. Antanas Milkintas), prof. Stasiui Nacevičiui (archit. Jonas Vikaras), prof. Juozui Tonkūnui (skulpt. Vladas Vildžiūnas), vienam paskutinių dvaro savininkų Genrikui Kreicui (1817-1891). Rūmus ir kitus dvarui priklausiusius pastatus supa senas, vaizdingas parkas. Apžiūrėję dvaro rūmus, parką, susipažinę su instituto veikla, bei pabendravę su instituto mokslininkais išvykome į galutinį ekskursijos tikslą – Baisogalos dvarą. Baisogaloje mus pasitiko ne tik nuostabus dvaras, bet ir pasirodžiusi saulutė.

Baisogalos dvare įsikūrusęs Lietuvos gyvulininkystės institutas. Baisogalos dvaro rūmai yra vienas žymiausių architektūros paminklų Lietuvoje. Jo didingumas ir puošyba žavi lankytojus. Dvaras pradėtas statyti XVIII amžiaus viduryje, baigtas – XX amžiaus pradžioje. Jį statė ir čia gyveno dvarininkų Komarų šeima. Iki šių dienų Baisogalos dvare išlikę 19 sodybą formuojančių elementų. Įdomiausi – centriniai dvaro rūmai, arklidės, ratinė, virtuvė ir sandėlis. Šie pastatai ir suformuoja dvaro rūmų ansamblį. Labai malonu buvo pasivaikščioti dvaro parke. Parkas užima 12 hektarų, ir yra vienas gražiausiųjų Lietuvoje. Įvairiausi medžiai supa vingiuojančias alėjas ir siaurus parko takelius.

Nors kelionė daugeliui buvo neįprasta, nuotaikos buvo puikios, o tai lėmė nuoširdus priėmimas institutų direktorių gerb. Dr. Česlovo Bobino, prof. Zenono Dabkevičiaus ir dr. Violetos Juškienės bei šių kolektyvų darbuotojų. Atsidėkodami kelionės dalyviai įteikė LBKS Vilniaus krašto vado gerb. Kazio Mackevičiaus pasirašytas padėkas.

Dr. Virginija Žoštautienė, h. Rola
Nuotraukos Jurgio Pleskačiausko

 
legitimaciju taryba renginiai keliones
Legitimacijų taryba Renginiai Kelionių video

REKVIZITAI: Įmonės kodas 303087198 / AB SEB Vilniaus bankas / Sąskaitos Nr. LT537044060007926372 / Buveinė Antakalnio 76-42