Švč. Mergelės Marijos Sopulingosios bažnyčia Salake
Medinė Bažnyčia buvo pastatyta apie 1862 m., sudegė 1905 m. birželį. Klebonas Antanas Kryžanauskas kreipėsi į savo parapijiečius: „Ar mes esame tokie biedni, kad negalima pastatyti sau Dievo namų, kurių nesudegintų gaisras?“.
Taip, nuo 1905 m. žmonės rinko akmenis, per 5-6 metus žmonės vežė akmenis, aukojo pinigus, 1911 m. pradėtos aukoti mišios. Bokštas 75 m. aukščio. Per I-ąjį pas. karą, sugriauta, per antrą dar daugiau ir tik apie 1985 m. naujas klebonas nusprendė grąžinti bažnyčiai buvusį didį grožį. Šventoriuje pastatyti paminklai iš girnapusių. Įdomu tai, kad statant tokią bažnyčią, nežuvo nei vienas žmogus. Ypatinga bažnyčia Dievo malone pastatyta iš surinktų ir aptašytų akmenų, pavadinta Marijos sopulingosios vardu. Vargonai atstatyti, vyksta koncertai.
2018 m. rugsėjo 15 d. Vilniaus krašto bajorų sąjungos narių grupė leidomės į kelionę po Žemaitiją. Tai antroji kelionė po šį kraštą ir daug trumpesnė nei pirmoji.
Pirmasis kelionės punktas - Raseiniai, kur prie mūsų prisijungė gidas Saulius iš Šiaulių kelionių centro, kaip jis save pavadino - kelionės vadovas.
Raseinius pravažiavome šiek tiek sustoję, bet neišlipę, prie V.Grybo skulptūros "Žemaitis". Toliau važiuojame į Lyduvėnus, kur grožimės ilgiausiu ir aukščiausiu geležinelio tiltu 599 m ilgio ir 42 m iškilusiu virš Dubysos. Jis jungia Tauragę su Šiauliais. Vokiečių pastatytas, veikė jis nuo 1919 iki 1944 m., kai karo metais, gido žodžiais, "driokstelėjo".
Atstatytas tik 1952 m.
1863 metų sukilimo vado kunigo Antano Mackevičiaus gyvenimo ir kovų keliais
Elena Andrulienė
"Lietuvos aidas", 2000 06 01
Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos Vilniaus bajorų grupė savaitgalį surengė kelionę 1863 metų sukilimo vado kunigo Antano Mackevičiaus gyvenimo ir kovų keliais. Ekskursiją organizavo bajorė Regina Terleckienė, taip pagerbdama savo protėvio bajoro Pranciškaus Kučinsko nuo Raseinių – gydytojo ir 1863 metų sukilimo dalyvio – atminimą.
Kelionės maršrutas ilgas. Per vieną dieną aplankyta 10 vietovių, nuvažiuota 420 k. Pradėję nuo Kėdainių, per Šventybrastį, Krekenavą, Paberžę ir kitas kovų vietas pasiekėme Ringovės kaimą.
Kas gi tas Renė ir kuo ypatingi jo parkai?
...1384 ‑ 1402 metų Lietuvos kelių pranešimuose kryžiuočių riteriai mini maršrutus iš Trakų į Medininkus pro Trakų Vokę. Ilgą laiką jos žemės priklausė totoriams, apgyvendintiems čia dar Vytauto Didžiojo laikais. XVI a. jos atiteko didikui P.Sapiegai, kuris valdė iki XVIII a. pabaigos. Po to kaimas atiteko Trakų maršalkai Liudvikui Dombrovskiui. Apie 1835 m. šį palivarką nusipirko Ašmenos maršalka grafas Juozapas Tiškevičius."
Skaityti daugiau: Įspūdžiai iš rudenėjančių E. ir R. Andrė parkų
|