Vilniaus krašto bajorų sąjungos atstovai, gausus daugiau nei keturiasdešimties žmonių būrys, dalyvavo Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos (LBKS) 30-mečio šventėje Gelgaudiškyje. Oras pasitaikė, kaip reta rudenį, geras. Balto dvaro pastato languose atsispindėjo saulė ir aukštų, jau geltonuojančių parko medžių viršūnės. Centrinius laiptus dengė raudonas kilimas, šalia, dekoratyviniuose vazonuose išdidžiai iškėlusios didžiulius žiedus, stiebėsi hortenzijos. Viena po kitos prie centrinio įėjimo sustodavo mašinos, ir raudonu kilimu į rūmus žengė šventiškai pasipuošę bajorai.
Kiekvienas įėjusysis buvo pasitinkamas ne vien šampano taure, bet ir romantiškomis, gyvai atliekamomis saksofono melodijomis. Rinkosi visų Sąjungos kraštų atstovai. Seniai nesimatę bajorai spaudė vieni kitiems rankas ir draugiškai glėbesčiavosi. Maloniai bendraujantys būreliai traukė per menes, kuriose buvo pristatomi kuriančiųjų bajorų darbai, kraštų istorijas pasakojantys nuotraukų stendai, paveikslai, bajorų menininkų ir mokslininkų išleistos autorinės knygos.
Dvejose menėse solidžiai pristatyta Vilniaus krašto bajorų sąjungos (VKBS) ir LBKS istorija. Čia buvo galima pamatyti žurnalo „Lietuvos bajoras“ leidinių komplektą nuo pirmojo kuklaus nespalvoto numerio iki paskutiniojo, šiais metais išleisto net šimto puslapio spalvoto, iliustruoto leidinio, taip pat medalius, insignijas, raštus-padėkas už mecenavimą. Dėmesį traukė ir VKBS narių Inesos Petkevičienės, Natalijos Nemkovičienės sūnaus Romo Mackūno, Giedrės Bulotaitės, Jono Butkevičiaus, Emilijos Taločkienės paveikslai, ir knygų ekspozicija.
Knygų ekspozicija buvo gausi ir įvairi, visų knygų pavadinimų trumpame rašinyje išvardinti neįmanoma. Tačiau paminėsiu visų, pateikusių knygas, pavardes, tai – Donatas Baikštys (Tadeušo Galio (Tadeusz Gajl) herbynai, I Sąjungos Statutas, Kazio Mackevičiaus „Tarpukario bajorai“ ir kt.), Donatas Balčiauskas, Jonas Butkevičius, Irena Didžiulienė, Edmundas Ganusauskas, Birutė Margarita Griškevičienė, Rasa Mažionienė, Halina Mickievič (Mickiewicz), Natalija Nemkovičienė, Eugenija Strazdienė, Rimantas Stukas, Raimonda Svirskienė, Jurgis Vanagas, Mečislovas Žalakevičius, Vaidotas Žukas.
Daugelis ilgiau sustodavo prie įstiklintų dailių Vitalijos Sakalauskienės siuvinių-miniatiūrų, Violetos Simonavičienės autorinių nuotraukų, vartė storus, VKBS metraštininko, šviesaus atminimo Jurgio Pleskačiausko surinktų seniau vykusių renginių nuotraukų albumus.
Kauno krašto menę tarsi įrėmino du ilgi stalai. Ant vieno gulėjo sudėlioti krašto narių bajorystės pripažinimo aktai, įvairiausi įdomūs dokumentai, poetės Dalios Teišerskytės kūryba. Akį traukė šalia pastatyti senoviniai gobelenai ir darbai, į kuriuos pažvelgus net nepagalvotum, kad tai siuvinių fotografijos. Kitas stalas buvo nukrautas maisto gėrybėmis – ant padėklų gulėjo salotų lapais, pomidorų šakelėmis išpuošti keptas šerniukas ir stirna, kvepėjo išpilstytas midus. Vėliau VDU prof. Darius Danusevičius pasakojo apie ąžuolus, laukė ir netikėtos dovanos – po vieną Karvelių ąžuolo, kurio amžius – 700 metų, gilę maišelyje. Beje, gilės sėjimo instrukciją galima rasti Lietuvos bajorų Kauno krašto sąjungos svetainėje.
Pasigirdus raginimams paskubėti, visi sugužėjo į Didžiąją menę, kur prasidėjo oficialioji renginio dalis. Ekrane buvo pristatyta LBKS 30-ties metų veiklos retrospektyva, kurią parengė Violeta ir Alfredas Simonavičiai, Vidmantas Kažukauskas, Audronė Musteikienė ir kurią pristatė Aidas Baškys. Tradiciškai kalbas sakė ir susirinkusiuosius sveikino LBKS vadas Perlis Vaisieta, Senato maršalka Stasys Knystautas, LBKS garbės vadas Kęstutis Ignatavičius, renginio koordinatorė, LBKS vado pavaduotoja kultūrai Aelita Bielinytė. LBKS nariams buvo pagarsintas sveikinimas nuo Lietuvos bajorų kraštų susivienijimo Panevėžio krašto vado Egidijaus Matulevičiaus. Efektingu epochiniu kostiumu vilkintis renginio vedėjas meno istorikas dr. Marius Daraškevičius moderavo pokalbį apie bajorijos reikšmę Lietuvos istorijoje su Sąjungos Garbės nariu karo istoriku dr. Valdu Rakučiu.
Pasibaigus kalboms, skambėjo muzika. Savo kūrybos dainas dovanojo Klaipėdos pilies teatro aktoriai, sutuoktinių pora Ramūnas Zebleckis Šeputis su žmona Vilija, LBKS Garbės vadas Kęstutis Ignatavičius – populiariąją Sinatros dainą „Mano kelias“ lietuviškai ir jo anūkė Indrė – vokalinio džiazo numerius. Rūmų šeimininkė, ponia Diana papasakojo dvaro istoriją, kuo dvaras gyvena šiandien. Ji pasidžiaugė, kad turėjo progą pamatyti tokį būrį daugiau nei 170 ypatingų svečių – LBKS narių, bajorų palikuonių.
Paragavę šventinių vaišių, bajorai pasklido po dvarą ir parką, būreliai su šeimininku lipo metaliniais sraigtiniais siaurais laipteliais į bokštą ir iš viršaus gėrėjosi atsiveriančiomis vaizdingomis panoramomis. Po pertraukėlės pasirodė smagus Rūmų šokių ansamblis iš Marijampolės, o kulminacija tapo didžiulis tortas su Sąjungos herbu ir fejerverku.
VKBS vadė Elona Varanauskienė nuoširdžiai dėkoja visiems, prisidėjusiems prie šventės organizavimo, ir kiekvienam nariui, pateikusiam eksponatus parodai. Šventės akimirkos – Vidmanto Kažukausko nuotraukose (žr. „LBKS 30-mečio šventės Gelgaudiškyje nuotraukų galerija“).
Nijolė Jačėnienė, h. Raktas
LBKS vado pavaduotoja, VKBS atstovė komunikacijai